Roztoči

Co jsou roztoči

Roztoči jsou nezvaní hosté v každé domácnosti. Živí se šupinkami kůže, které z nás opadávají během spánku každý den (1,5 g kůže denně a cca 0,3 – 0,45 kg ročně). Daří se jim ve vlhkém a teplém prostředí jako jsou naše postele, matrace, lůžkoviny, čalouněný nábytek a koberce. V přírodě jsou roztoči hubení jejich přirozenými nepřáteli, a také je ničí sluneční paprsky, bohužel tomu tak není v domácnosti. Roztoči přežívají a reprodukují se lépe právě v matracích a lůžkovinách, neboť vlhkost a teplo lidského těla zde přetrvává až několik hodin. Výkaly roztočů obsahují silný alergen, který může vyvolat závažná onemocnění jako astma, alergie a různé druhy ekzémů.

Roztoči jsou nejlépe vidět pod mikroskopem na tmavém pozadí. Jsou zakulaceného tvaru a dorůstají velikosti přibližně 0,1 mm. Roztoči jsou přenášení proudem vzduchu, který se vytváří při běžných činnostech po celé domácnosti a nejlépe se jim daří v matracích a lůžkovinách

Průměrný život roztoče trvá 20-40 dnů. Samička roztoče vyprodukuje za pět týdnů svého života 60-100 vajíček denně. Během svého života vyprodukuje každý roztoč více než 2000 částeček výkalů obsahujících silný alergen.

Čím se roztoči živí a jaké prostředí jim nejlépe vyhovuje

Roztoči se živí především drobnými odlupky naší kůže. Nejlepší podmínky pro růst roztočů nabízí prostředí s teplotou 22 – 26 °C a vlhčím vzduchem, nejpříznivější pro roztoče je relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 70 – 80%, naopak vlhkost pod 50% je pro ně až na výjimky vysoce nepříznivá.

Tyto skutečnosti poměrně jasně vysvětlují, proč představuje pohodlné lůžko se svým specifickým mikroklimatem téměř ideální inkubátor roztočů, a proč je při realizaci protiroztočových opatření nutné zaměřit pozornost v první řadě na něj. Z lůžka se roztočové alergeny a částečně i roztoči dostávají do prachu v ložnici a odtud se šíří i do ostatních místností a předmětů v bytě.

Proč se roztočům v lůžku tolik daří

Každou noc sdílíme postel se stovkami tisíc až několika milióny těchto nevítaných spolubydlících. V pouhém jednom gramu prachu z matrace, polštáře nebo peřiny běžného lůžka se totiž ukrývá až 15 tisíc roztočů. Proč mají roztoči v naší posteli ideální podmínky k životu?

  • Nachází zde velké množství potravy. Sytíme je přímo z našeho těla. Každou noc jim necháváme v posteli dostatek jejich hlavní výživy – částečky oloupané z naší pokožky.
  • Dýcháním a odpařováním (pocením) našeho těla vzniká zvýšená vlhkost v lůžku a vytváří tak ideální klima pro roztoče
  • Navíc svým vlastním tělem lůžko roztočům každou noc vytápíme.

Jaká je povaha roztočových alergenů a jak se šíří

Roztoči způsobují nemoci svými alergeny, které jsou nejvíce obsaženy v jejich výměšcích, především ve výkalech. Roztočové alergeny se šíří zejména vzduchem a lidem se do organismu dostávají vdechnutím. Roztoči se spojují s většími částečkami prachu a rychleji se usazují na veškeré povrchy v domácnosti. Naopak alergeny kočičí nebo psí jsou lehké a po rozvíření zůstávají v ovzduší dlouhodobě, více dnů.

Problémy roztočového původu často vznikají po ulehnutí do postele, během noci až do rána, při hraní dětí na postelích, pohovkách a kobercích, při luxování a úklidu.

Co všechno může alergie na roztoče způsobit

  • Chronický zánět dýchacích cest
  • Průduškové astma
  • Atopický ekzém
  • Chronický zánět spojivek

Doporučená opatření

Sluneční svit hubí roztoče, ale je třeba vystavení matrací a lůžkovin několikahodinovému slunečnímu svitu. Procento uhynutých roztočů je bohužel i přes to velice malé (3,8%). Poslední výzkumy ukazují, že mnohonásobně účinnější a rychlejší ve vyhubení roztočů je používání UV-C antibakteriálních vysavačů Raycop (93,5%).

Roztoče zničí praní ve vodě nad 60°C po dobu jedné hodiny